Miljoner till privata investerare

Timråbo betalar över marknadsvärdet för bolag och fastigheter i Bergeforsen – Vår granskning har avslöjat hundratals fel i de nya bostäderna.
Fastigheterna i Bergeforsen finansierades via en investeringsplattform. Timråbos dåvarande vd Michael Löfqvist och Stefan Dalin (S) ser inga problem med finansieringen. Timråbos köp bidrog till den största återbetalningen någonsin på plattformen. 
– I detta fallet så var totala räntesatsen på elva procent, säger Joakim Wiesner, en av de som investerat i projektet.
Timråbo tog över ägandet av bolaget och fastigheterna i oktober 2024. Fotograf: Johanna Andersson/ Timrå kommun.

Vi har tidigare avslöjat återkommande problem med Timråbos nya lägenheter i Bergeforsen, som de köpt av byggherren Kourosh Farhang. Prislappen förhandlades fram flera månader innan bostäderna var på plats och landade på 27 miljoner över marknadsvärdet. 

I mars 2024 godkände kommunfullmäktige Timråbos köp av Acasa i Timrå AB, med tillhörande fastigheter, för sammanlagt 147 625 000 kronor. Av den summan avsåg 25 000 kronor samtliga aktier i bolaget. Resterande miljoner skulle täcka byggherrens kommande koncerninterna skulder.

Dokument som vi har tagit del av visar att Timråbo på tillträdesdagen betalade drygt sju miljoner kronor direkt till byggherrens egna projektbolag Droskprojekt i Stockholm AB. Resterande cirka 140 miljoner kronor betalades till crowdfundingbolaget Kameo.

Kameo

En investeringsplattform där fastighetsutvecklare kan söka lån, och både privatpersoner och företag kan investera i fastighetsprojekt. Investerarna tilldelas en ränteutbetalning varje månad under lånets löptid. Kameo finns både i Sverige och Norge.


Största återbetalningen någonsin

För att Kourosh Farhang skulle kunna finansiera bygget i Bergeforsen sökte han lån via Kameo. En plattform där företag och privatpersoner kan investera i lån till fastighetsprojekt.

Enligt Kourosh Farhang var orsaken att han inte fick låna lika mycket pengar hos en traditionell bank.

– Från att vi fick låna en viss peng gick summan ner markant samtidigt som priserna på materialet gick upp, säger han.

Kourosh Farhang är inte någon tillfällig låntagare på plattformen. Han har tidigare genomfört flera projekt genom att låna pengar från Kameos investerare. Till projektet i Bergeforsen tog han flera olika lån. Summorna på lånen varierar mellan 2 till 19 miljoner kronor och en årsränta på 11 procent utlovas.

– Det var ju under den tiden då räntorna var lite högre. Så ser ju inte räntan ut på dagens lån, säger Joakim Wiesner, en av de som investerat sina pengar via Kameo.

Joakim Wiesner har investerat flera gånger via Kameo. Fotograf: Privat

I februari 2024, samtidigt som aktieöverlåtelseavtalet förhandlas fram, släpper Kameo en video tillsammans med Kourosh Farhang. Där berättar han om sitt senaste projekt i Timrå. I videon säger han att en kinesisk batterifabrik etablerat sig i kommunen.

Men detta stämmer inte riktigt – eftersom fabriken i Torsboda aldrig blev av. 

Månaden efter söker Kourosh Farhang ytterligare ett lån. Investerarna får då veta att det kommunala bostadsbolaget har ett avtal om att köpa hela beståndet för drygt 147 miljoner kronor.

Det enda som återstår är ett godkännande från kommunfullmäktige, vilket kommer senare samma månad. Investerare kan därmed fortsätta satsa pengar i projektet med intrycket att risken är låg.

Han fortsätter att ta nya lån ända fram till september 2024, en månad innan försäljningen. På flera av samtliga lån framgår det att anställda och personer som har koppling till Kameo investerar i lånen.

Kourosh Farhang säger att han själv inte har investerat i bygget, men medger att han tidigare provat att investera i sina egna projekt.

– Jag har bara lagt 500 till 1000 spänn, jag ville lära mig hur det är som investerare, säger han.

På tillträdesdagen för Timråbo publicerar Kameo ett inlägg på sociala medier, där det framgår att de har fått sin största återbetalning någonsin.

Kourosh Farhangs olika projekt är återkommande på Kameos sociala medier. Fotograf: Johanna Andersson

Micael Löfqvist, dåvarande vd för Timråbo, säger att han kände till att Kourosh Farhang använde sig av Kameo och menar att det var ett sätt för honom att lösa finansieringen.

– Absolut, man kan ha synpunkter på elva procents ränta men det är en ganska kort löptid. Så det är inte så otroligt höga summor, säger Micael Löfqvist.

Stefan Dalin (S), kommunstyrelsens ordförande, säger däremot att han inte har vetskap om finansieringarna.

När vi berättar om det vi tagit del av från investeringsplattformen och hur summan använts i marknadsföringen av projektet, samt att en reklamskylt har funnits på byggplatsen, säger han:

– Det är något som helt undgått mig.

Han ser däremot inte några problem med användandet av plattformen.

– Hur han får ihop sina pengar har jag ingen åsikt om, så länge det inte är olagligt, säger Stefan Dalin.

Både Micael Löfqvist och Stefan Dalin säger att de inte investerat i byggprojektet.

Kameos sociala medier visar hur det hänger reklam från företaget på byggnadsplatsen i Bergeforsen. Fotograf: Johanna Andersson

De ospecificerade miljonerna

Utöver pengarna som betalats till Kameo betalar Timråbo drygt sju miljoner kronor till Kourosh Farhangs egna bolag Droskprojekt i Stockholm AB, men vad pengarna avser framgår inte av utbetalningen.

Vi försöker kartlägga vad pengarna har gått till. När vi frågar Anna-Malin Ekblom, ekonomichef på Timråbo, svarar hon att hon inte vet. Kourosh Farhang menar att summan förhandlades fram utifrån de kostnader han redovisat för Timråbo.

– Jag måste ha någon form av påslag. Så vi pratade någonstans omkring två till tre procent, säger Kourosh Farhang.

När vi frågar om utbetalningen på sju miljoner ändrar han sig och menar att de till största delen avsåg olika fakturor och lån, och att hans vinst blev en till två miljoner kronor.

Det är därmed svårt för oss att få en klarhet över vilka fakturor och lån dessa pengar skulle gå till. Enligt Timråbos före detta vd Micael Löfqvist ska det finnas information om det i en överlåtelsepärm hos Timråbo.

När vi till slut får ta del av pärmen finns det endast en kvittens där det framgår att pengarna avsåg koncerninterna skulder. Det framgår däremot inte något mer specifikt vad dessa skulder egentligen avser.

Samtidigt vet vi att Kourosh Farhang är ägare av hela Acasa-koncernen och i den ingår byggföretaget som tillverkar modulhusen.

Vår granskning visar samtidigt att samma år som försäljningen gör Droskprojekt en aktieutdelning på 15 miljoner kronor. Kourosh Farhang menar att pengarna från Timråbo inte har bidragit till aktieutdelningen. Utan pengarna avser en återbetalning till hans moderbolag, Acasa Holding AB, som tidigare lånat ut pengar till Droskprojekt i Stockholm AB.

Utöver de dryga 147 625 000 kronor som Timråbo betalade fick bolaget Acasa i Timrå AB drygt 29 miljoner kronor i investeringsstöd av länsstyrelsen.

Enligt Micael Löfqvist gick hela stödet till Kourosh Farhang.

– Netto så fick ju vi det, kan man säga. För annars skulle det här projektet ha kostat typ 30 miljoner mer, säger Michael Löfqvist.

Enligt Kourosh Farhang har de här pengarna använts till att betala av skulder hos Kameo eller en markfirma. Samtidigt visar dokumenten vi har tagit del av att Timråbo betalat av samtliga lån hos Kameo gällande Timråprojektet på tillträdesdagen.

Vi har försökt nå Kameo för en kommentar, utan framgång. 

Reportrar

Scroll to Top